فناوری اطلاعات

آموزش عکاسی خیابانی با استفاده از گوشی هوشمند

احتمالاً، عکاسی خیابانی یکی از ساده‌ترین ژانرهای عکاسی است که هرکسی می‌تواند آن را فرا بگیرد.

به گزارش فناوری برتر دیجیتال به نقل ازسرگرمی، برای گرفتن عکس‌هایی در این سبک تنها به یک گوشی هوشمند نیاز دارید. در راستای گرفتن عکس‌های بهتر و مستندسازی نوع بشر باید مدام در حرکت باشید و سوژه‌های متفاوت را بررسی کنید. با این وجود، ممکن است گاهی گرفتن‌ عکس‌های هنری در ژانر عکاسی خیابانی خیلی دشوار به‌نظر برسد. در این مقاله، نکاتی برای بهبود عکس‌هایی که با استفاده از گوشی هوشمندتان گرفته‌اید، ارائه شده‌ است.

چرا از گوشی هوشمند استفاده کنیم؟

مطمئناً تا به‌حال عبارت «عکاسی با بهترین دوربینی که همراه خود دارید» به‌ گوش‌تان خورده‌ است. اما بهترین دوربین لزوماً گران‌ترین و پیشرفه‌ترین دوربین نیست. بلکه دوربینی که به تمام گزینه‌های آن تسلط دارید، می‌تواند بهترین ابزار شما برای گرفتن عکس‌های حرفه‌ای باشد. به‌علاوه، امروزه ما غالباً از گوشی‌های هوشمند استفاده می‌کنیم و موبایل‌مان را همه‌جا همراه خود داریم. همچنین، دوربین‌های موبایل ساده‌ترین منوها را برای انجام تنظیمات و گرفتن عکس دارند.‌ این دلایل باعث می‌شود انجام عکاسی خیابانی با استفاده از تلفن هوشمند آسان‌تر باشد.

قاب نهایی عکس را پیش‌بینی کنید

برخی از بهترین عکس‌ها در ژانر عکاسی خیابانی نمونه‌هایی هستند که در کسری از ثانیه ثبت شده‌اند. یعنی برای گرفتن این عکس‌ها هیچگونه برنامه‌ریزی از قبل انجام نشده‌ است. اما این بدان معنا نیست که نمی‌توانید برای گرفتن عکس‌ها آمادگی لازم داشته باشید. یکی از بهترین راه‌ها برای بهبود عکس‌ها در عکاسی خیابانی این است که فرایند گرفتن یک عکس را به چند مرحله تقسیم کنید.

حتی اگر نمی‌دانید قاب نهایی عکس چگونه خواهد بود، هنوز می‌توانید مناسب‌ترین کادر را قبل از گرفتن عکس پیدا کنید. در خیابان‌های شهر، خطوط بیشماری از معماری دست‌ساز، سایه‌های طولانی و نور کنترل شده از سازه‌های بلند و رنگ‌های جدید وجود دارد.

با در نظرگرفتن این جزئیات، می‌توانید عناصری که از دید شما با عکس تناسب دارند، در کادر بگنجانید. برای مثال، می‌توانید میان خطوط برجسته‌ و سوژه‌ای که به طور تصادفی وارد قاب می‌شود همگرایی ایجاد کنید. همینطور، سایه‌های کشیده می‌توانند قاب را پر کنند. اما زمانی که یک شخص وارد ناحیه‌ی نور می‌شود، کنتراست در قاب تصویر به‌طرز چشمگیری نمایان خواهد شد.

کمبود جزئیات در یک عکس خیابانی قابل پیش‌بینی نیستند، اما می‌توانید با مشاهده‌ی دقیق محیط اطراف خود طرحی برای آنچه قرار است ثبت شود ارائه کنید و مطلوب‌ترین نتیجه را هنگام عکاسی خیابانی تجربه کنید.

با استفاده از عکاسی خیابانی، داستان روایت کنید

مهم‌ترین جنبه‌ی عکاسی خیابانی خوب این است که دیگران دلیل گرفته‌ شدن عکس شما را تشخیص دهند. عکس‌هایی هستند که سوژه‌ی به‌خصوصی را در کادر نشان می‌دهند، اما در واقع هدف عکاس از گرفتن عکس مشخص نیست یا معنی نمی‌دهند. باید بدانید که در عکاسی خیابانی عکس‌ها به‌اندازه یک رمان به یک داستان نیاز دارند. سعی کنید داستانی درباره‌ی سوژه‌ی خود پیدا کنید یا حداقل برای آن داستان مناسبی بسازید.

در عکاسی خیابانی درنگ نکنید

به قوه‌ی شهود خود اطمینان کنید. این یکی از بهترین مهارت‌هایی است که به‌عنوان یک عکاس خیابانی باید داشته باشید. برای عکاسی خیابانی که مبتنی بر ثبت لحظات معتبر در گذر زمان است، این امکان وجود دارد که پیش از هوشیاری و بدون استدلال قبلی عکاسی کنید. منظور این است که دنیای بصری اطرافتان در حال دادن اطلاعات به شماست. قوه‌ی شهود شما، قبل از اینکه ذهن‌تان زمان لازم برای پردازش این اطلاعات را داشته باشد، آن‌ها را درک می‌کند.

در یک نگاه می‌توانید تشخیص دهید که یک مکان با رنگ‌های متقارن یا متضاد مناسب عکاسی هست یا نه. سپس با یافتن بهترین ترکیب در کادر عکس را ثبت کنید. مهم‌تر از همه، نباید فرصت گرفتن عکسی را که به‌طور غریزی می‌دانستید خوب است، از دست بدهید.

سوژ‌ه‌های خیابانی همیشه در حال تغییر هستند. بنابراین، در عکاسی خیابانی اجازه ندهید ذهن شما مانع ثبت یک قاب فوق‌العاده شود.

بهترین اپلیکیشن های عکاسی

Vsco

Vsco یکی از اپلیکیشن های خوب برای عکاسی با موبایل است که با استفاده از پردازش پیشرفته روی تصاویر، کیفیت را افزایش می‌دهد و استانداردهای جدیدی را در بین اپلیکیشن های عکاسی اندروید تعریف می‌کند.

اپلیکیشن های عکاسی

از ویژگی‌های Vsco می‌توان به ‏حالت‌های مختلف پیش‌فرض، ‏امکان تغییر تنظیمات حالت‌های پیش‌فرض، ابزارهای پیشرفته ویرایش تصویر، ‏امکان مقایسه تصویر در حالت قبل و بعد از ویرایش، مدیریت و سازماندهی تصاویر، ‏نمایش اطلاعات تصاویر از جمله مکان ثبت، تاریخ و تنظیمات استفاده شده و در نهایت ‏به اشتراک گذاری سریع و آسان تصاویر در شبکه‌های اجتماعی اشاره کرد.

این اپلیکیشن را از این لینک می‌توانید دانلود کنید.

pics art

پیکس آرت (Pics Art) یکی از اپلیکیشن های پرطرفدار عکاسی است به طوری که طی سال‌های اخیر به یکی از پر مخاطب‌ترین اپ‌های گوگل پلی تبدیل شده است. این نرم افزار به کاربران اجازه می‌دهد همانند یک عکاس حرفه‌ای عکس‌های خود را ادیت و ویرایش کنند.

این اپلیکیشن قابلیت‌های زیادی برای ادیت عکس و ایجاد تغییرات در تصاویر دارد؛ مثلا شامل فیلترهای زیادی است که به کاربران اجازه می‌دهد عکس‌ها و تصاویر خود را با فیلترهای دلخواه ادیت کنند.

PicsArt Photo Editor

از دیگر قابلیت‌های پیکس آرت می‌توان به امکان وارد کردن عکس به برنامه از طریق دوربین و گالری، چرخاندن، برش منظم، دستی و اشکال مختلف، حالت معکوس افقی یا عمودی و تغییر اندازه، افزودن متن به تصاویر با فونت‌ها و رنگ‌های مختلف، طراحی روی تصاویر با استفاده از قلم و افزودن تصاویر و قاب‌ها یا فریم‌های مختلف اطراف تصاویر با استفاده از افکت‌های داخل برنامه اشاره کرد.

پیکس آرت همچنین دارای دوربین اختصاصی با قابلیت‌های تنظیم نور، تنظیم کنتراست، ایجاد افکت، امکان ذخیره تصاویر ویرایش شده با فرمت دلخواه روی حافظه داخلی گوشی و کارت حافظه و نیز به اشتراک گذاری مستقیم تصاویر در شبکه‌های اجتماعی است.

برای دانلود اپلکیشن پیکس‌آرت از این لینک اقدام کنید.

Snapseed

اسنپ‌سید یکی دیگر از اپلیکیشن های عکاسی است که با استفاده از آن می‌توان نور تصاویر را تنظیم کرد، همچنین جزئیات، منحنی‌ها و سفیدی تصویر را تغییر داد و عکس‌ها را برید و فیلترهای مختلف به آن اضافه کرد.

 Snapاز دیگر ویژگی‌های این اپ می‌توان به تغییر اندازه، کنتراست، نوردهی دو برابر، افزودن قاب و نوشته و انواع جلوه‌ها اشاره کرد.

کاربران می‌توانند تصاویر را با انتخاب جلوه‌ها و فیلترهای مختلف ویرایش یا از تنظیم خودکار رنگ و کنتراست استفاده کنند.

با این اپ همچنین می‌توان ویرایش‌های مختلفی که روی عکس اعمال شده را ذخیره کرده و به هریک از تغییرات قبلی بازگشت. همچنین می‌توان با استفاده از فیلترهای پیش فرض و ویژگی‌های ویرایش و ترکیب فیلترها، تصویر جدید ساخت.

می‌توان خطوط کج را با فیلترهای موجود اصلاح کرده و تعادل رنگ سفید را ایجاد کرد. فیلتر curves امکان کنترل دقیق سطح روشنایی را فراهم می‌کند و هربار که روی ابزاری ضربه بزنید گزینه‌هایی باز می‌شوند که می‌توان روی تصویر خود امتحان کرد و دید که چه تغییراتی ایجاد می‌کنند.

در نهایت می‌توان به راحتی عکس نهایی را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشت. این اپ از طریق این لینک در دسترس است.

Remini

رمینی عکس‌های قدیمی، تار یا بی کیفیتی که با دوربین‌های قدیمی یا گوشی‌های موبایل گرفته شده را ترمیم و ویرایش می‌کند و در نهایت به شما یک عکس با وضوح بالا تحویل می‌دهد. رمینی از فناوری هوش مصنوعی بهره می‌برد تا ترمیم، بهبود و بازسازی تصویر را انجام دهد.

اپلیکیشن های عکاسی

بر اساس گزارش سازنده، Remini از سال ۲۰۱۹ با شروع کارش تاکنون بیش از ده‌ها میلیون عکس و تصویر با وضوح پایین و کم‌کیفیت، تار و فشرده را بازسازی کرده است.

Remini همچنین می‌تواند ویدئوهای تار را اصلاح کند و به کاربر امکان می‌دهد فیلم‌هایی که پیشتر گرفته شده را با یک تصویر واضح در دستگاه نمایشگر بزرگ‌تر پخش کند.

لینک دانلود اپلیکیشن رمینی از اینجا قابل دسترس است

Photoshop camera

فتوشاپ کمرا یکی دیگر از اپلیکیشن های عکاسی مبتنی بر هوش مصنوعی است که می‌توان نتایج فوق‌العاده‌ای بعد از ویرایش تصاویر به دست آورد.

Adobe Photoshop Camera

هوش مصنوعی این اپلیکیشن چهره‌ها و پس‌زمینه تصاویر را تشخیص می‌دهد و فیلترها نقش تغییر و دگرگونی این جزییات را به عهده می‌گیرند. مثلا این اپ می‌تواند با تشخیص آسمان ابری در پس‌زمینه تصویر که دلگیر و تاریک است، آن را به یک ماه فانتزی روشن و نقره‌ای تبدیل کند که ستاره‌ها در آن می‌درخشند. همچنین این اپ امکان تغییر در جزییات چهره‌ را دارد.

فیلترهای مختلفی در این اپلیکیشن وجود دارد که امکان تغییر شخصیت‌ها و نیز تنظیم دستی را دارد به طوری که می‌توان مشخص کرد که پس‌زمینه تا چه حد مثلا کمیک بوکی باشد و سایه‌ها و رنگ‌ها و بافت‌ها در چه اندازه‌ای باشند. تعدادی از این فیلترها رایگان هستند اما یک سری دیگر را باید از فروشگاه ادوبی دانلود کنید.

فتوشاپ کمرا در اصل برای عکاسی با این فیلترها طراحی شده و این یعنی موقع تصویربرداری می‌توان تأثیر آن‌ها را به طور زنده روی شات نهایی دید.

اپلیکیشن فوتوشاپ کمرا از این لینک قابل دسترس است.

Glitch Lab Pro

Glitch Lab Pro یکی دیگر از اپلیکیشن های عکاسی است که برای عکاسی و تصویربرداری و خلق آثار هنری، بسیار مفید و کاربردی است. افکت‌های موجود در این برنامه در رده‌های مختلف قرار می‌گیرند. استفاده از برنامه Glitch Lab Pro بسیار ساده است اما در عین حال به صورت نامحدود قابل تنظیم است. فیلترهای این برنامه با یکدیگر ترکیب می‌شوند تا تغییرات جالبی را در تصویر شما ایجاد کنند.

از این لیک اپلیکیشن Glitch Lab Pro را دانلود کنید.

Pixlr

Pixlr اپلیکیشنی محبوب و قدرتمند برای عکاسی با موبایل برای ویرایش آسان تصاویر ویژه‌ی گوشی‌های اندرویدی است.

Pixlr

این اپلیکیشن دارای ۶۰۰ افکت و امکانات ویرایشی است که از آن جمله می‌توان به حذف قرمزی چشم، جداسازی قسمت‌های مختلف عکس، تغییر سایز و چرخش عکس‌ها امکان ویرایش حرفه‌ای تصاویر را فراهم می‌کند.

از دیگر ویژگی‌های اپلیکیشن عکاسی Pixlr می‌توان به امکان برش و چرخش تصاویر، ترمیم و اصلاح تصاویر کم کیفیت یا با شرایط نوری ضعیف، حذف قرمزی چشم و سفید کردن دندان‌ها اشاره کرد.

این اپلیکیشن همچنین از جلوه‌ها و فیلترهای کارتونی، امکان تنظیم کنتراست، روشنایی و تمرکز روی رنگ‌ها را دارد و می‌توان روی تصاویر نقاشی و طرح‌های دلخواه با قلم کشید و عکس‌های ویرایش شده را در فرمت‌های دلخواه ذخیره کرد و در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشت.

دانلود اپلیکیشن pixlr از این لینک امکان‌پذیر است.

Afterlight

Afterlight یکی از بهترین، قدرتمندترین و کاربردی‌ترین اپلیکیشن های عکاسی با موبایل است و در صدر برترین برنامه‌های عکاسی آیفون قرار دارد.

اپلیکیشن های عکاسی

این برنامه شامل ۱۵ ابزار برای ویرایش عکس، ۵۹ فیلتر اختصاصی برای عکس‌ها، ۷۷ فریم مختلف برای دور عکس‌ها و محیط کاربری زیبا و کاربرپسند است.

باید به این نکته اشاره کنیم که این اپلیکیشن علاوه بر آیفون برای گوشی‌های اندرویدی نیز در دسترس است و می‌توان آن را از طریق این لینک دانلود کرد.

Lightleap

لایتلیپ (Lightleap ) یکی از بهترین اپلیکیشن های عکاسی با موبایل به شمار می‌رود؛ این اپلیکیشن از افکت‌های قدرتمندی برخوردار است که بسیاری از آن‌ها برای فضاهای باز طراحی شده‌اند و جلوه‌ای خاص به تصاویر می‌بخشد و اجازه می‌دهد کاربران تصاویر را به شکل حرفه‌ای ویرایش کنند.

 Lightleap

این برنامه نیز از فیلترها و افکت‌های مختلف برخوردار است و می‌توان پس‌زمینه‌های اضافی را با آن حذف کرد و تصویری بی عیب و نقص را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشت.

از ویژگی‌های لایت‌لیپ می‌توان به ویرایش تصاویر با مجموعه‌ای از ابزارهای ویرایش متداول و رایج، روتوش خودکار تصاویر و تنظیم شفافیت، کنتراست و نور اشاره کرد.

با این اپلیکیشن همچنین می‌توان آیتم‌های اضافی در پس زمینه تصاویر را حذف کرد و افکت‌های جالبی به عکس‌ها اضافه کرد.

این اپلیکیشن دارای چندین فیلتر فوق العاده نیز است و می‌توان آن را از این لینک دانلود کرد.

Adobe Photoshop Lightroom

بدون شک ادوبی یکی از موفق‌ترین کمپانی‌های ارایه دهنده‌ی خدمات در زمینه‌ی ابزارهای ویرایش است. ادوبی فتوشاپ لایتروم عنوان اپلیکیشن محبوب و قدرتمند ویرایش عکس از سری برنامه‌های فتوشاپ برای اندروید به شمار می‌رود که توسط شرکت Adobe توسعه داده شده و در گوگل پلی در دسترس کاربران قرار دارد.

این اپلیکیشن امکانی را فراهم می‌سازد تا هیچ کدام از تصاویر ثبت شده با دوربین گوشی موبایل خود را از دست ندهید و آنها را به آثاری بسیار زیبا تبدیل کنید.

اپلیکیشن های عکاسی

این نرم افزار از سیستم مجیک فتوشاپ بهره می‌برد و تجربه‌ای جدید در ویرایش تصاویر را برای‌ کاربر فراهم می‌کند.

از ویژگی‌های اپلیکیشن لایت‌روم، ویرایش تصاویر با برنامه‌های از پیش تنظیم شده، ایجاد تغییرات مختلف در تصاویر با منحنی ویرایش عکس، ویرایش آلبوم‌های بزرگ دیجیتالی بدون هیچ گونه نقصی، علامت گذاری و ویرایش جزییات تصاویر تنها با لمس صفحه نمایش، سیستم فوق العاده مجیک فتوشاپ با پنج حالت از پیش تنظیم شده، حالت HDR برای افزایش خودکار گستره نوردهی، سازماندهی و مدیریت عکس‌های خود با ابزارهای مختلف، دارا بودن هوش مصنوعی برای قرار دادن تگ خودکار روی تصاویر و در نهایت به اشتراک گذاری تصاویر با کیفیت بالا در شبکه‌های اجتماعی است.

اپلیکیشن ادوب فتوشاپ لایت‌روم به عنوان یکی از برترین نرم افزارهای ویرایش تصویر شرکت فتوشاپ تاکنون بیش از ۱۰ میلیون بار دانلود شده است. این اپ را از اینجا می‌توانید دانلود کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا