کامپیوتر

اشتباهاتی که طول عمر سخت‌افزار را کم می‌کنند

بعضی اشتباهات در نگهداری رایانه شخصی، طول عمر سخت‌افزار شما را کم می‌کنند.

به گزارش فناوری برتر دیجیتال به نقل از صدا و سیما، همه ما در استفاده از رایانه‌ خود، اشتباهات کوچکی می‌کنیم که می‌تواند باعث خرابی آن شود. همه رایانه‌ها طول عمر محدودی دارند و همه آن‌ها یک روند خاص را در پیش می‌گیرند: پر سر و صدا‌تر می‌شوند، سرعت آن‌ها پایین می‌آید و بدون هیچ دلیل، به شما پیغام خطا می‌دهند.

با این حال، با کمی آماده‌سازی و احتیاط می‌توان از این مشکلات پیشگیری کرد. با مواظبت از رایانه خود و با شناخت عواملی که می‌توانند آن را تخریب کنند، می‌توانید کاری کنید که بهتر، عمل و بیشتر عمر کند. همچنین شما را از شرّ خرج‌های اضافی و سردرد نیز نجات می‌دهد. چه رایانه شما جدید باشد، چه نه، هیچ‌گاه برای آغاز، دیر نیست.
۱. تهویه ضعیف 
گرما یکی از عوامل اصلی است که می‌تواند روی عملکرد کامپیوتر شما تاثیر بگذارد. می‌تواند باعث شود که کامپیوتر کند‌تر عمل کند، به اجزای آن آسیب بزند و در مورد لپ تاپ می‌تواند طول عمر باتری آن را کاهش دهد.
همه کامپیوتر‌ها طوری طراحی شده اند که به گونه‌ای از طریق فن یا دریچه هوا، گرما را از بین می‌برند، اما دریچه‌های هوا به آسانی مسدود می‌شوند. قرار دادن کیس کامپیوتر زیر میز و در کنار دیوار باعث می‌شود که جریان هوا محدود شود و نگذارد که هوای گرم خارج و هوای خنک وارد شود.
در یک لپ تاپ، دریچه‌های هوا معمولا در زیر قرار دارند، اگر لپ تاپ را روی یک سطح نرم، مانند تخت، روی پایتان یا بالش قرار دهید، این دریچه را مسدود می‌کنید. از طرف دیگر، اگر از یک کیس استفاده می‌کنید، باید تهویه هوای مناسب داشته باشد.
برای جلوگیری از گرم شدن، شما همچنین باید از قرار دادن لپ تاپ در کنار یک هیتر یا نور مستقیم خورشید نیز جلوگیری کنید.
۲. تجمع گرد و غبار
یک چیز دیگر که باعث ایجاد گرما می‌شود، گرد و غبار است. به عنوان مثال، کامپیوتر خود را روی زمین بگذارید، در مدت کوتاهی می‌بینید که انواع گرد و غبار، مو و آشغال را به خود جذب کرده است. لپ تاپ‌ها نسبت به گرد و غبار حساس‌ترند.
این تجمع می‌تواند دریچه هوا را مسدود کند و یک لایه عایق روی قسمت‌های تهویه هوا ایجاد کند و آن‌ها را در معرض خطر زیادی گرم شدن قرار دهد.
حداقل، هر چند وقت یک بار باید بررسی کنید که دریچه‌های هوا بسته نشده باشند، اما بهتر است که کامپیوتر خود را چند وقت یک بار، باز و آن را کاملا تمیز کنید. استفاده از هوای فشرده، توصیه شده‌ترین روش برای از بین بردن این گرد و غبار است.
۳. کابل‌های سست
به جز روشن و خاموش کردن، بررسی کردن کابل‌های سست شده، یکی از ساده‌ترین راه‌های تعمیر بیشتر خرابی‌های کامپیوتر است.
کابل‌های خارجی به راحتی می‌توانند سست شوند، به خصوص کابل‌های پاور یا توان که به هر دو کامپیوتر و دکمه پاور، وصل هستند.
۴. اختلال برق
اختلال برق دلایل زیادی دارد، از رعد و برق تا لوازم خانگی بزرگ (مانند ماشین لباسشویی و یخچال) و بسیار خطرناک است، زیرا می‌تواند کامپیوتر شما را خراب کند.
در بهترین حالت، این خرابی می‌تواند باعث از بین رفتن تعداد کمی از داده‌ها شود یا این که شما ناچار شوید واحد تأمین برق کامپیوتر خود را تغییر دهید. در بدترین حالت می‌تواند مادربرد شما را بسوزاند.
یک دستگاه، مانند محافظ، نوسان خروجی Belkin BE۱۱۲۲۳۰-۰۸، ۱۲ امنیت تا ۳۹۴۰ ژول را به شما می‌دهد. همچنین دارای ضمانت است که اگر برای کامپیوتر شما حادث شد، هزینه‌های آن را تقبل کند.
به یاد داشته باشید که همه کابل‌ها جریان برق دارند، از جمله تلفن و کابل‌های اترنت. بعضی از محافظ‌ها این موارد را نیز پشتیبانی می‌کنند، اما نه همه آن‌ها. این وظیفه شما است که اطمینان یابید همه دستگاه‌های مهم شما محافظت می‌شوند.
۵. کاهش نیرو
در کنار اختلال برق، باید مراقب کاهش نیرو نیز باشید. در بیشتر موارد، ضعیف شدن ناگهانی برق می‌تواند باعث از بین رفتن داده‌ها شود، اما درایو‌های سخت و درایو‌های حالت جامد نیز می‌توانند خسارت جبران‌ناپذیر ببینند.
درایو‌های سخت، به خصوص، نسبت به نوسان برق حساس است، زیرا قسمت‌های خوانش و نوشتن روی دیسک خش می‌اندازند. درایو‌های حالت جامد، بخش‌های متحرک ندارند. در نتیجه، آسیب به این صورت نمی‌بینند، اما به نوع دیگری در برابر ضعیف شدن برق آسیب‌پذیر است: می‌توانند خراب شوند یا به‌طور کل بسوزند.
راه حل این است که از یک منبع تغذیه نیروی اضطراری استفاده کنید. این یک دستگاه جداگانه است که تا چند دقیقه بکاپ نیرو به شما می‌دهد. آن‌قدر هست که بتوانید کامپیوتر خود را به صورت مناسب خاموش کنید.
۶. تخلیه باتری
مراقبت از لپ تاپ، بسیار مهم است. چیز‌های زیادی برای دانستن در این زمینه است، اما می‌توان همه آن‌ها را در سه نکته خلاصه کرد:
نخست، گرما نخستین چیزی است که باتری را تخریب می‌کند. پس سعی کنید دمای لپ تاپ خود را به میزانی که به شما توصیه شده است، نگاه دارید.
دوم، نگذارید لپ تاپ همیشه در حالتی که شارژ آن ۱۰۰% است، در شارژ بماند. حتی اگر همیشه پشت میز خود هستید، بد نیست که گاهی اوقات باتری خود را خالی و پر کنید.
سوم، نگذارید باتری لپ تاپ، کامل تخلیه شود. بر خلاف چیزی که بیشتر مردم فکر می‌کنند، این کار باعث می‌شود طول عمر باتری کاهش یابد. شارژ‌های کم مدت، اما در مدت زمان‌های بیشتر، بهتر هستند.
۷. آسیب فیزیکی
لازم به گفتن نیست که آسیب فیزیکی، حادثه بسیار بدی است. لپ تاپ‌ به اطراف پرتاب می‌شود. اجزای آن‌ جدا می‌شوند و ضربه می‌خورند.
درایو‌های سخت، به خصوص بیشتر در معرض ضربه هستند. به صورت ایده‌آل، وقتی که کامپیوتر روشن است، در صورتی که درایو سخت درون آن است، نباید حرکت دهید. ضربه‌های محکم، همچنین می‌توانند به قسمت‌های داخلی نیز ضربه بزنند یا باعث شوند که کابل‌ها و اتصالات، سست شوند.
همچنین، اگر ریختن مایعات روی لپ تاپ باعث نمی‌شود که درجا از کار بیافتد، رطوبت می‌تواند باعث زنگ‌زدگی شود و در طولانی مدت، اثر خورنده داشته باشد.
۸. به‌روزرسانی نشدن نرم‌افزار 
مشکل نرم‌افزاری به صورت فیزیکی، طول عمر کامپیوتر شما را پایین نمی‌آورد، اما باعث می‌شود که آهسته‌تر عمل کند، پیام خطا بدهد یا اشکال دیگری به وجود آورد که شما را کلافه می‌کند.
در اصل، چند ساعت وقت گذاشتن برای کامپیوتر می‌تواند کاری کند که دستگاه شما مانند روز اول کار کند.
اول با نصب همه به‌روزرسانی‌ها روی سیستم عامل خود، امنیت آن را حفظ کنید. اطمینان یابید که از یک مرورگر وب به‌روزرسانی شده، استفاده می‌کنید. همه ابزار‌های امنیتی لازم را نصب کنید، اما زیاده‌روی نکنید. یک بسته آنتی ویروس، کافی است.
حال، نوبت به عملکرد می‌رسد. از شرّ برنامه‌های به درد نخور، راحت شوید. از اپلیکیشن‌های بتا زیاد استفاده نکنید. هرچه که لازم ندارید و همچنین، فایل‌های منسوخ شده را پاک کنید.
برنامه روزانه مراقبت از رایانه چیست؟
همه رایانه‌ها روزی خراب می‌شوند. به همین دلیل، همیشه باید از رایانه خود بکاپ داشته باشید؛ اما با تغییر چند چیز کوچک، مانند این که رایانه خود را کجا قرار دهید و چگونه از آن استفاده کنید، می‌توانید تا مدت‌ها بدون هیچ مشکل از آن استفاده کنید و همیشه در زمان مناسب، سیستم خود را ارتقا دهید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا