تکنولوژی

افتتاح دو شتابدهنده “باز” و “ماد”

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری «آزمایشگاه نوآوری باز» گروه مپنا را با هدف توسعه کسب و کارهای نوپا و شتابدهنده «ماد» با هدف توسعه کسب و کارهای تولیدکننده مواد اولیه دارویی را افتتاح کرد.

به گزارش البرز فاوا نیوز به نقل از معاونت علمی و فناوری رییس جمهوری، شرکت های دانش بنیان و فناور استان تهران و استان البرز میزبان سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری شدند.

افتتاح آزمایشگاه نوآوری باز مپنا

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری و مدیرعامل گروه مپنا، «آزمایشگاه نوآوری باز» را افتتاح کردند. هدف از افتتاح این آزمایششگاه، جمع آوری ایده‌های خلاق و هدایت آن ها تا جایی است که به کسب و کارهای مورد نیاز بازار فناوری و همچنین گروه مپنا بدل شود.

آزمایشگاه نوآوری باز کارش را با شتابدهنده اینترنت اشیا و علوم داده آغاز می کند. 9 تیم در بازه 6 ماهه شتابدهی می شوند که 3 تیم به طور موفقیت آمیز فرآیند شتابدهی را طی کردند. در راه اندازی این آزمایشگاه، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، شهرداری کرج، استانداری البرز و گروه مپنا همکاری کردند.

رونمایی از شبیه ساز هواپیمای ایرباس 320

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در نخستین بخش از بازدیدهای خود، ازشبیه ساز هواپیمای مسافربری ایرباس 320 شرکت توسعه دانش آسمان بازدید کرد. این سامانه شبیه‌ساز که توسط متخصصان این شرکت ایران‌ساخت شده است، برای آموزش خلبانان و کادر پروازی مورد استفاده قرار می گیرد.

سالانه 150 ساعت در این شرکت آموزشی با دستگاه های سیمولاتور آموزش می بینند. تا پیش از ساخت این شبیه ساز، نمونه مشابهی در داخل ایران وجود نداشت و این شبیه ساز با امبرای نخستین بار این دستگاه در کشور تولید شده است.

نمونه آموزش هایی که خارج از کشور انجام می شود، با تکیه به قابلیت ارتقاپذیری این دستگاه، قابل آموزش بوده و با استفاده از این دستگاه، هزینه‌های آموزش به یک دهم کاهش و ضمن جلوگیری از خروج ارز، در زمان آموزش میروی انسانی صرفه جویی خواهد شد.

افتتاح شتابدهنده ماد

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری، شتابدهنده مواد اولیه دارویی «ماد» را افتتاح کرد.  شتابدهی ماد به وسعت 700 متر مربع واقع در منطقه گرمدره استان البرز، شامل آزمایشگاه تحقیق و توسعه، کنترل کیفیت و خط تمام شیشه‌اي پایلوت است.

فضاي کاري اشتراکی، دفاتر کاري مستقل و اتاقهاي جلسات، فضاي کار تحقیقاتی و آزمایشگاهی از خدماتی است که این شتابدهنده به استارتاپ ها ارائه می دهد.

آزمایشگاه تحقیق و توسعه به وسعت 300 متر مربع، پایلوت با چهار راکتور شیشهاي دو جداره صنعتی سیستم خلاء و وکیوم، روغن داغ و چیلر با بازده دمایی 25 -تا 200 درجه سانتی گراد از بخش های مختلف شتابدهنده ماد به شمار می‌رود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا