فناوری اطلاعات

باج افزار Ryuk صدها بیمارستان آمریکا را فلج کرد

یکی از بزرگترین شبکه‌های ارائه خدمات بهداشتی و درمانی در آمریکا مورد هجوم یک باج افزار قرار گرفته و از همین رو صدها بیمارستان در این کشور فلج شده اند.

به گزارش البرز فاوا نیوز به نقل از مهر، آن دسته از بیمارستان‌های آمریکا که از خدمات شرکت یو اچ اس یا Universal Health Services استفاده می‌کنند به علت تسخیر رایانه‌هایشان با باج افزاری موذی امکان ارائه هرگونه خدمات به بیماران و مراجعه کنندگان را از دست داده‌اند.

یو اچ اس یکی از بزرگترین شرکت‌های خصوصی آمریکاست و درآمد سالانه آن در سال ۲۰۱۹ بالغ بر ۱۱.۳۷ میلیارد دلار بوده است. این مشکل ابتدا با غیرممکن شدن دسترسی به رایانه‌های مورد پشتیبانی یو اچ اس در برخی بیمارستان‌ها آغاز شد و سپس با راه اندازی مکرر رایانه‌ها و قفل شدن آنها و نمایش پیام‌های هشدار دریافت باج ادامه یافت.

یو اچ اس ضمن تأیید وقوع این مشکل، علت آن را موضوعات امنیتی عنوان کرده است. این شرکت مدعی شده به علت این حمله باج افزاری اطلاعات بیماران یا کارکنان بیمارستان‌های مختلف در دسترس هکرها قرار نگرفته است. یو اچ اس هر سال به امور بیش از ۳.۵ میلیون بیمار در بیش از ۴۰۰ بیمارستان و مرکز درمانی در آمریکا و انگلیس رسیدگی می‌کند.

برخی کارکنان بیمارستان‌های آسیب دیده به این علت می‌گویند مجبور شده‌اند به استفاده از قلم و کاغذ روی بیاورند و قادر به دسترسی به پرونده دیجیتال بیماران نیستند. همچنین دسترسی به سوابق درمان، انجام آزمایش‌های مختلف و غیره در این بیمارستان‌ها ناممکن شده است. این حمله باج افزاری موجب شده تا بیماران بدحال و دارای شرایط اضطراری به بیمارستان‌های اطراف منتقل شوند.

باج افزار عامل این حمله Ryuk نام دارد و تمامی فایل‌های ذخیره شده بر رایانه‌های بیمارستان‌های مذکور را رمزگذاری کرده تا بدون پرداخت هزینه به هکرها قابل دسترسی نباشند. پیش از این موارد مشابه این نوع حمله در بیمارستان‌های کشورهای دیگری مانند آلمان رخ داده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا