تکنولوژی

«برجسته نگار هوشمند همراه» زندگی را برای روشن‌دلان آسان‌تر کرده است

به گزارش البرز فاوا نیوز به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری؛ «برجسته نگار هوشمند همراه» زندگی را برای روشن‌دلان آسان‌تر کرده است، در دنیای امروز فناوری‌های پیشرفته به منظور برطرف کردن نواقص و کمبودهای انسانی به کار گرفته می‌شود و در این میان فناوری‌های بسیاری طراحی و تولید شده است که می‌تواند فعالیت روزمره را برای افراد نابینا و کم‌بینا فراهم کند.

در کشورمان نیز محققان و متخصصان با استفاده از دانش بومی توانسته‌اند با ارائه نرم‌افزار و سخت‌افزارهای خاص، کار و فعالیت نابینایان را تسهیل کنند. شرکت دانش‌بنیان ایرانی «پکتوس» برای نخستین بار در کشور توانست «برجسته نگار هوشمند همراه» را تولید و به بازار عرضه کند.

سعید صادقپور وجدی مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان «پکتوس» درباره محصول تولیدی این شرکت گفت: «برجسته نگار هوشمند همراه» یک تبلت هوشمند ویژه نابینایان است که ورودی آن یک صفحه کلید بریل و خروجی آن صوت فارسی و خط بریل خواهد بود.

وی تصریح کرد: برجسته نگار هوشمند همراه یا همان نوت تیکر، دارای سیستم عامل لینوکس بوده و بدون نیاز به اتصال به کامپیوتر، این امکان را به افراد نابینا می‌دهد که متون را به صورت صوتی و بریل بخوانند.

صادقپور درباره خصوصیات بیشتر این دستگاه گفت: نابینایان می توانند به دو زبان فارسی و انگلیسی تایپ کنند، موسیقی و فایل‌های صوتی خود را گوش دهند و به گوشی همراه با سیستم عامل اندروید خود متصل شوند.

به گفته وی، این دستگاه می‌تواند مورد استفاده اشخاص نابینا مانند دانش آموزان، دانشجویان و شاغلین قرار بگیرد.

این فعال فناور ادامه داد: این دستگاه در7 کشور دنیا تولید می‌شود که در قاره آسیا، کره جنوبی و ایران 2 کشوری هستند که به دانش تولید این دستگاه دست یافته‌اند، که دستگاه ساخته شده توسط کشور کره جنوبی قابلیت پوشش زبان فارسی را ندارد، بنابراین «برجسته نگار هوشمند همراه» شرکت پکتوس به لحاظ پوشش قرار دادن زبان فارسی منحصر به فرد است.

انجام کارهای بانکی توسط نابینایان بدون نیاز به حضور شخص همراه

مدیرعامل شرکت «پکتوس» درباره فراهم کردن خدمات بانکی برای افراد نابینا هم توضیح داد: دریافت خدمات بانکی مانند افتتاح حساب بانکی، واریز نقدی و برداشت وجه برای نابینایان امکان پذیر شده است.

وی درباره سیستم ارائه خدمات بانکی به نابینایان گفت: این تجهیزات به صورت نرم‌افزار و سخت‌افزار ارائه شده است.

صادقپور ادامه داد: سخت افزار شامل کیبورد بریل و مانیتوربریل می‌شود و نرم‌افزار شامل متن‌خوان فارسی.

این فعال فناور در توضیح چگونگی عملکرد این سیستم بیان کرد:  در این سیستم تمامی فرم‌هایی که برای افراد عادی و بینا در شعب بانک ارائه می‌شود برای نابینایان به صورت صوت و بریل در اختیار این قشر قرا می‌گیرد. فرد نابینا با استفاده از این تجهیزات اطلاعات درخواست شده در فرم را کامل می‌کند. سپس این اطلاعات به چاپگر متصدی بانک ارسال و چاپ می شود. (دقیقا به مانند کامل کردن اطلاعات در فرم بانکی افراد عادی).

مدیرعامل شرکت «پکتوس» گفت: دسترس پذیر کردن خدمات شعب بانکی برای نابینایان برای اولین بار توسط این شرکت انجام شده و در حال حاضر، ۱۶۳ شعبه از ۲۲ بانک کشور به این سامانه تجهیز شده است.

وی اضافه کرد: دسترس پذیر کردن وب‌سایت‌های اینترنتی و برنامه‌های پرکاربرد اندرویدی نیز از دیگر اقدامات جاری شرکت پکتوس است که مهم‌ترین آن، دسترس پذیری کامل سایت درگاه ملی خدمات دولت هوشمند و وب‌سایت فروشگاه مجازی شهروند است.

به گفته این فعال فناور، با تولید این تجهیزات در شرکت پکتوس برای 13 نفر اشتغالزایی ایجاد شده است که 2 نفر از این افراد نابینا هستند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا