فناوری اطلاعات

تدوین نرم‌افزار ۳ زبانه استراتژی تکنولوژی و صنعت

محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر پس از سال ها تلاش، موفق به تدوین نرم افزار استراتژی تکنولوژی و صنعت شدند.

به گزارش فناوری برتر دیجیتال به نقل از ایسنا، تیمی از محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر به سرپرستی دکتر مهدی مجیدپور موفق شدند الگوریتم های پیچیده تصمیم گیری و اصول تدوین استراتژی را در قالب یک نرم افزار قدرتمند طراحی و آماده کنند که در نوع خود نوآوری هایی در عرصه بین المللی دارد.

مجیدپور اظهار کرد: کاربردهای این نرم افزار از سطوح مدیریتی در بنگاه های اقتصادی تا سطوح کلان سیاستگذاری است. از این نرم افزار می توان در مدیریت و تدوین استراتژی صنایع پیچیده مانند ساخت هواپیما و سامانه های آن مانند موتور و اویونیک، همچنین صنایع نفت، گاز و پتروشیمی، صنایع خودروسازی، ماهواره، تجهیزات مخابراتی، صنعت ماشین سازی، صنایع خودروسازی و بسیاری از صنایع دیگر استفاده کرد. هر چقدر درجه پیچیدگی سیستم ها بیشتر می شود، کاربرد این نرم افزار نمایان تر می گردد.

وی افزود: این نرم افزار حاوی کتابخانه های مفید در زمینه معماری محصولات در صنایع مختلف و همچنین نگاشت دانش ها و فناوری ها است. کاربران در صنایع مختلف با انتخاب نوع صنعت، از کتابخانه های متناظر، بطور اتوماتیک بهره مند خواهند شد.

مجید پور خاطر نشان کرد: ز آنجایی که تدوین این نرم افزار مستلزم تلفیق و یکپارچه سازی دانش ها در زمینه علوم مدیریت، ریاضیات، فنی-مهندسی و برنامه نویسی پیشرفته است، آماده سازی آن کاری دشوار و پیچیده بوده است. این پروژه از سال ۱۳۹۵ شروع شده و پس از تجربه شکست های متعدد هم اکنون به مرحله بهره برداری رسیده است.

بر اساس اعلام این تیم دانشگاه صنعتی امیرکبیر، چنین طرحی تاکنون در داخل کشور انجام نگرفته است. در سطح بین المللی نیز نمونه نرم افزارهایی در زمینه تصمیم گیری چندمعیاره و یا تدوین استراتژی توسط شرکت‌هایی در آمریکا، انگلستان، استرالیا و نیوزلند موجود هستند، اما هیچکدام از این محصولات ماژول‌های درخت محصول و نگاشت دانش ها را با ماژول تصمیم گیری چندمعیاره و تدوین استراتژی مرتبط و تلفیق نکرده اند.

مجیدپور با بیان اینکه تیم تحقیق و توسعه شامل مهدی محمدی نسب، سیدمحسن شکرآبی، محمد ربانی بیدگلی، امیرمحمد کرمانی، رضا یوسفی و ارشیا علایی بوده‌اند، درباره  یگر ویژگی های “نرم افزار نگاشت” گفت: از دیگر ویژگی‌های “نرم‌افزار نگاشت”، ساخت و ارسال پرسشنامه‌های کمی و عددی در دامنه های مختلف برای متخصصین و خبرگان است، بطوریکه پاسخ ها در پایگاه داده ذخیره سازی و تحلیل می شوند. این نرم افزار به صورت تحت وب و به سه زبان فارسی، عربی و انگلیسی طراحی شده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا