تکنولوژی

حمایت از حضور شرکت‌های دانش بنیان در نمایشگاه دریایی بندرعباس

معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی، گفت: صندوق نوآوری از حضور شرکت‌های دانش بنیان در نمایشگاه دریایی بندرعباس تا 70 درصد هزینه‌های ساخت و اجاره غرفه‌ها تا سقف 10 میلیون تومان به صورت بلاعوض حمایت خواهد کرد.

به گزارش البرز فاوا نیوز به نقل از روابط عمومی ‌صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری، دکتر سیاوش ملکی‌فر در نشست خبری که در محل سازمان مدیریت صنعتی در رابطه با نمایشگاه بین المللی دریایی که در روزهای پنجم تا هشتم آذر ماه جاری در بندرعباس برگزار خواهد شد، عنوان کرد: توسعه صنایع دریایی در اقتصاد دانش بنیان، مستلزم توسعه زیست بوم نوآوری دریایی است. سال‌هاست که گفته می‌شود دولت، صنعت و دانشگاه باید دست به دست هم دهند تا پیشرفت حاصل شود، اما اخیرا متوجه شده‌ایم که برای پیشرفت، کنار هم قرار گرفتن این سه نهاد کافی نیست.

وی تصریح کرد: همیشه به دنبال این بودیم که چرا دانشگاه‌ها نمی‌توانند با صنعت ارتباط خوبی برقرار کنند؛ متوجه شدیم که این حوزه نیازمند توجه بیشتر به جزییات است؛ در همین خصوص تشکیل شرکت‌های دانش بنیان و استارت آپ‌ها امر بسیار مهمی‌ بود، لذا زیست بوم نوآوری به وجود آمد. این اکوسیستم بازیگران بسیاری دارد که علاوه بر شرکت‌های فناور، دانش بنیان، استارت آپ‌ها و…، واحدهای پژوهشی و دانشگاهی، نهادهای سیاست‌گذاری و قضایی نیز در این زیست بوم جای دارند.

ملکی‌فر ادامه داد: در این زیست بوم نهادهای مالی مانند صندوق نوآوری و شکوفایی، صندوق‌های پژوهش و فناوری، بانک‌ها و… نیز حضور دارند؛ نکته بسیار مهم برای پیشرفت این اکوسیستم کنار هم قرار گرفتن تمام نهادهای موجود است. از همین رو یکی از بازیگران اصلی این اکوسیستم نهادهای شبکه‌ساز هستند، چرا که توانایی متصل کردن سایر نهاهای اکوسیستم نوآوری به یکدیگر را دارند.

هدف نمایشگاه‌ها شبکه‌سازی و توسعه همکاری است

معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی، یادآور شد: از برگزارکنندگان و کارگزاران رویدادها و نمایشگاه‌ها انتظار داریم که در رویدادهای مختلف بتوانند به بهترین نحو شبکه‌سازی را انجام دهند؛ بنابراین نمایشگاه‌ها را یکی از عناصر اصلی این زیست بوم می‌دانیم، چرا که هدف نمایشگاه‌ها شبکه‌سازی و توسعه همکاری با سایر بازیگران زیست بوم نوآوری است.

وی گفت: صندوق نوآوری و شکوفایی که بر اساس قانون حمایت از شرکت‌ها و موسسات دانش بنیان تاسیس شده است، وظیفه اصلی خود را حمایت و تامین مالی شرکت‌های دانش بنیان می‌داند. از همین رو برای اینکه شرکت‌های دانش بنیان بتوانند پیشرفت کنند، ابزارهای مختلفی را در نظر گرفته‌ایم. یکی از مهمترین خدماتی که با نمایشگاه پیش رو نیز همخوانی دارد، رویکرد صندوق نوآوری در خصوص توسعه بازار شرکت‌های دانش بنیان است.

ملکی‌فر، عنوان کرد: در این راستا صندوق نوآوری سعی دارد، شرکت‌های دانش بنیان را به واحدهای بزرگ صنعتی، متصل کند. در این زمینه برای توسعه صنعت دریایی کشور، باید نیازهای فناورانه صنایع دریایی کشور برای شرکت‌های دانش بنیان مطرح شود، چرا که این شرکت‌ها نشان داده‌اند در حوزه‌های استراتژیک و فناوری‌های پیشرفته، قابلیت‌های خوبی دارند.

معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی، افزود: لذا با برگزاری رویدادها و نمایشگاه‌های مختلف تلاش می‌کنیم دست شرکت‌های دانش بنیان را در دست واحدهای صنعتی بگذاریم. بر همین اساس از حضور شرکت‌های دانش بنیان در نمایگشاه‌های داخلی حمایت می‌کنیم. برای نمایشگاه دریایی بندرعباس نیز شرکت‌های دانش بنیان می‌توانند از حمایت‌های بلاعوض صندوق نوآوری بهره مند شوند؛ در همین راستا صندوق نوآوری تا 70 درصد هزینه‌های ساخت و اجاره غرفه‌ها تا سقف 10 میلیون تومان را به صورت بلاعوض تامین خواهد کرد.

مراحل پرداخت این خدمات بسیار ساده است

وی خاطرنشان کرد: مراحل پرداخت این خدمات بسیار ساده و به دور از هرگونه بروکراسی اداری خواهد بود. امیدواریم این نمایشگاه ابزاری برای اتصال بیشتر شرکت‌های دانش بنیان و واحدهای بزرگ صنعتی کشور باشد و جایی برای نشان دادن ظرفیت‌ها و توانمندی‌های شرکت‌های دانش بنیان باشد.

ملکی‌فر در پایان اشاره کرد: صندوق نوآوری از حضور شرکت‌های دانش بنیان در نمایشگاه‌های خارجی نیز حمایت خواهد کرد، در این زمینه صندوق تا سقف 60 میلیون تومان به صورت بلاعوض در ساخت و اجاره غرفه حمایت می‌کند. لذا امیدواریم شاهد توسعه بازار و فروش شرکت‌های دانش بنیان در بازارهای داخلی و خارجی باشیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا