تکنولوژی

راهکار خلاقانه هوآوی برای کاهش دمای شارژرهای موبایل

شاید شما نیز تجربه کرده‌ باشید که به هنگام شارژ شدن تلفن همراه علاوه بر بدنه خود گوشی، بدنه شارژر نیز بعضاً تا حد زیادی داغ می‌شود. اما هوآوی با ارائه راهکاری هوشمندانه در پتنت جدید خود قصد دارد تا حد زیادی از دمای شارژر موبایل بکاهد.

فناوری برتر دیجیتال به نقل از ایسنا؛ سیستم شارژ باتری دستگاه‎های همراه یکی از مهمترین بخش‎ها در طراحی و ساخت آنها محسوب می‎ شود. به دلیل افزایش جریان الکتریکی و رابطه ساده بین شمارش بار در هادی، همواره فرایند شارژ دستگاه‎ها با ایجاد گرما در باتری دستگاه همراه می ‎شود. هدایت این گرما برای جلوگیری از آسیب رسیدن به باتری، دستگاه و حتی کاربر از ضرورت‎های یک طراحی مناسب برای ابزارهای همراه محسوب می‎ شود.

به تازگی حق امتیاز یک فناوری بسیار کاربردی در این زمینه به نفع شرکت هوآوی ثبت شده است. این فناوری به بیان ساده قصد دارد رویکرد هدایت گرمای ایجاد شده در فرآیند شارژ را متحول نموده و روشی برای کاهش دمای ایجاد شده در محل مورد نظر طی فرآیند شارژ دستگاه ایجاد کند.

هوآوی این فناوری را با نام «یک آداپتور برق و روش تولید آن» به ثبت رسانده ولی اصل ماجرا بسیار فراتر از این نام است. در برگه اطلاعات ثبت این فناوری، روش تولید و شرح مجموعه‌ای از ماژول‌های مورد استفاده ارائه شده است. این پتنت از سه بخش محفظه اصلی ماژول، برد مدار شارژ و بخش اتلاف (هدایت) حرارت تشکیل شده است که هر کدام وظایف خاص خود را بر عهده دارند.

محفظه ماژول آداپتور دارای یک فضای پشتیبانی داخلی است که یک سر آن به یک رابط خط و سر دیگر آن به اتصال برق وصل می‌شود.

در ادامه و داخل همین فضا، برد مدار چاپی دستگاه جای خواهد گرفت. نکته مهم این خواهد بود که اولین مرحله اتصال به صورت غیرمستقیم از دو پایانه شارژ شکل می‎ گیرد تا بخش مهمی از ملاحظات ایمنی در نظر گرفته شود.

در بخش هدایت گرما نیز راهکار خلاقانه هوآوی حفظ یک فضای خالی بین مجموعه مدار و دیواره بیرونی بدنه است که ارتباط گرمایی این دو بخش را تا حد زیادی کاهش می‎ دهد.

روش کار این فناوری چگونه است؟

این ایده آداپتور شارژ در واقع راهکاری برای خنک نگه داشتن شارژر موبایل با ایجاد لایه هواست. این طرح با توجه به پتانسیل بالا و عدم پیچیدگی فرآیند تولید، می‎ تواند برای شارژرهای با تیراژ انبوه مورد استفاده قرار گیرد.

در این روش هنگامی که یک لایه هوا بین اولین گرماگیر (هیت‌سینک) و محفظه ماژول‌ها ایجاد می‌شود، مقاومت حرارتی بین برد مدار و محفظه به سرعت افزایش می‌یابد.

با انجام این کار، ممانعت از افزایش حرارت و انتقال گرمایی بین بدنه داخلی و پوشش آداپتور در فاصله زمانی کوتاهی شکل گرفته و بدین ترتیب از داغ شدن بیش از حد شارژر جلوگیری می‎ شود.

کاهش دمای پوشش آداپتور همچنین می‌تواند تأثیر مستقیمی بر امنیت، قابل اطمینان بودن و دوام عملکردی شارژر داشته باشد. از این رو کارایی این آداپتورهای شارژ مخصوص هوآوی تا حد زیادی افزایش می‌یابد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا