تکنولوژی

رونمایی از سه محصول دانش بنیان در حوزه فناوری اطلاعات

به گزارش البرز فاوا نیوز؛ از سه محصول فناورانه در حوزه فناوری اطلاعات در حاشیه بیستمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری و فن بازار، پارک علم و فناوری دانشگاه تهران رونمایی شد. در این رونمایی احمد نیلی رئیس دانشگاه تهران و عباس زارعی حضور داشتند.

طراحی سامانه هویت و دسترسی به اطلاعات سازمانی

با فراگیر شدن استفاده از خدمات فناوری اطلاعات در سازمان‌ها، لزوم مدیریت کاربران، منابع اطلاعاتی و برنامه‌های کاربردی هر روز بیشتر احساس می‌شود. روزانه رخدادهای مختلف سامانه های اطلاعاتی و منابع انسانی، منجر به تغییرات سطوح دسترسی کاربران می‌شوند.

به عنوان مثال، پرسنل جدید استخدام می‌شوند و باید دسترسی های لازم در طی فرایند ورود به سازمان به سرعت ارائه شوند.در همان زمان کاربران فعلی، سازمان را به صورت برنامه‌ریزی شده و یا ناگهانی ترک می‌کنند، که باید دسترسی آنها نیز لغو شود. کاربران دیگری نقش خود را در سازمان به دلیل انتقال و یا ترفیع تغییر می‌دهند که لازم است حق دسترسی آنها متناسب با جایگاه جدید به‌روزرسانی شود، و مجوزهایی که دیگر به آن نیاز ندارند از آن‌ها گرفته شوند.

رسیدگی به این درخواست‌ها برای برنامه‌های کاربردی درون سازمانی و یا در بستر پردازش ابری نیازمند استفاده از راهکار های سریع، امن و منعطف مدیریت هویت و دسترسی است.

از این رو محققان پارک علم و فناوری دانشگاه تهران توانستند محصول مدیریت هویت و دسترسی را با هدف رسیدگی به این نیازمندی های هویتی در حوزه فناوری اطلاعات طراحی کردند. این محصول با اتصال به مخازن احراز هویت سازمان مانند Active Directory و LDAP با همگام‌سازی کاربران، در کمترین زمان در سازمان مستقر شده و امکان احراز هویت متمرکز را فراهم می‌کند.

همچنین این محصول بر پایه پروتکل‌های استانداردی مانند OAuth۲، OpenID Connect و FIDO توسعه یافته و امکان اتصال با برنامه‌های کاربردی توسعه یافته بر پایه این پروتکل‌ها را بدون نیاز به تغییر آن‌ها فراهم می‌کند.

علاوه بر این، اپلیکیشن موبایل و توکن‌های سخت‌افزاری، احراز هویت چندعاملی را برای کاربران میسر می‌کند.

طراحی سرویس هوشمند موسیقی آنلاین

محققان پارک علم و فناوری دانشگاه تهران سرویس هوشمندی را طراحی کردند که یک مخزن جامع از موسیقی ایرانی است و کاربر می تواند با استفاده از آن همیشه و همه جا به موسیقی مورد علاقه خود گوش کند. داشتن مخزن جامع، پلی لیست هوشمند موسیقی، شبکه اجتماعی موسیقی از ویژگی های این محصول به شمار می رود.

ردیاب هوشمند ایرانی

همچنین محققان این پارک علم و فناوری یک دستگاه الکترونیکی را طراحی کردند که با نصب روی وسایل نقلیه و با استفاده از تکنولوژی تعیین موقعیت ماهواره ای از طریق اینترنت، اطلاعاتی مانند موقعیت، سرعت، میزان مصرف سوخت، مسافت طی شده و انواع پارامترهای فنی خودرو را در اختیار صاحبان وسایل نقلیه و مدیران قرار می‌دهد.

همچنین با استفاده از این ردیاب امکان نظارت دقیق و مستمر بر عملکرد رانندگان و به دنبال آن کاهش هزینه‌های اجرایی سازمان برای مدیران فراهم می‌ شود. این چهار محصول از جمله محصولات رونمایی شده در این مراسم بودند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا