فناوری اطلاعات

شناسایی بیش از 100 اپلیکیشن مخرب در گوگل پلی

محققان بیش از 100 برنامه مخرب را از فروشگاه گوگل پلی کشف کردند که توسط بیش از 4.6 میلیون کاربر اندرویدی در سراسر جهان نصب شده‌اند.

به گزارش البرز فاوا نیوز به نقل از ماهر؛ بسیاری از برنامه‌های مخرب کلاهبرداری در تبلیغات هستند که  از کد مشترک موسوم به Soraka  با نام پکیج (com.android.sorakalibrary. *) استفاده می‌کنند.

“GBHackers on Security” چندین گزارش را درخصوص تبلیغات مخرب در چند ماه گذشته منتشر کرده است که به سرعت در حال رشد هستند که کاربران اندرویدی را به‌طور انحصاری هدف قرار دهند تا میلیون‌ها دلار درآمد کسب کنند.

بدافزارهای مخرب، جاسوس افزارها و تبلیغ‌افزارها می‌توانند با آن‌ دسته همراه شده و سیستم‌های کاربر را آلوده کرده و منجر به اختلال در روند روتین و نشت اطلاعات شخصی دستگاه‌های اندرویدی شوند.

علاوه بر پکیج کد Soraka، محققان همچنین در برخی از برنامه‌ها نوعی کد با عملکرد مشابه را کشف کردند که آن‌ را “soga” با نام پکیج (com.android.sogolibrary) لقب داده‌اند.

برخی از فعالیت‌های اپلیکیشن‌های مخرب:

یک اپلیکیشن به نام “best fortune explorer app” که توسط JavierGentry80 منتشر شده است، اقدام به انواعی از فعالیت‌های مخرب از جمله فریب کاربران برای کلیک بر روی تبلیغات جهت درآمدزایی،کرده‌ است. این برنامه‌ها دارای بیش از 170000 نصب بدون شناسایی توسط VirusTotal بوده است.

قبل از انتشار تبلیغات جعلی، این تبلیغ‌افزارها موارد مختلف کنترلی و چک کردن کد را دور می‌زند، از جمله کد‌های:

  • Screen On
  • TopActivity
  • Interval since installation
  • Trigger on/off switches
  • Ad Network daily count limit
  • Trigger time interval (to space out the ad rendering for each trigger)

مکانیسم و روش‌های مبهم‌سازی به مهاجمان کمک می‌کند تا از تجزیه و تحلیل خودکار بدافزارشان جلوگیری کنند. در فعالیت‌های مربوط به کلاهبرداری در تبلیغات، با باز کردن قفل دستگاه، در حالی که صفحه تلفن خاموش است کد برنامه‌، سرویس اعلان پس‌زمینه را که تمام فعالیت‌های کلاهبرداری را متوقف می‌کند، حذف می‌کند و اولین آگهی Out-of-Context (OOC) چند ثانیه بعد از باز کردن قفل گوشی ارائه داده می‌شود.

مهاجمان از سازوکارهای ماندگاری مبتنی بر کد جاوا برای حفظ بدافزار در دستگاه آلوده اندرویدی استفاده می‌کنند.

“این مکانیسم همچنین اجازه می‌دهد تا با استفاده از کنترل سیستم‌عامل‌ها ، افرادی که تبلیغات مخرب را دریافت می‌کنند، کنترل کنند و وقتی شرایط این امر مناسب است، برنامه‌ها تبلیغات خارج از زمینه ارائه می‌دهند “.

تیم اطلاعاتی White Ops Threat گفته‌اند که آن‌ها همچنان نظارت بر این پکیج‌ها را دارند و هرگونه پکیج‌های در حال ظهور مبتنی بر موارد قبلی را شناسایی می‌کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا