تکنولوژی

عملیاتی شدن «تردد شمار» بومی

سامانه ترددشماری برای مدیریت بهتر راه‌ها استفاده می‌شود. این سیستم، پله زیرین حمل و نقل هوشمند محسوب می‌شود زیرا نهادهای دولتی و غیردولتی، با داشتن آمارها و گزارش‌های مربوط به تردد شمار، می‌توانند از سایر روش‌ها برای هوشمند سازی سامانه‌های ترابری استفاده کنند.

به گزارش البرز فاوا نیوز به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهور؛ این سامانه اطلاعاتی مانند تعداد خودروهای عبوری، میانگین، بیشترین و کمترین سرعت وسایل نقلیه، فواصل میان خودروها و در حالت‌های خاص دسته‌بندی وسایل نقلیه به کلاس‌های مختلف را به کاربر ارائه می‌دهد.

یک شرکت دانش‌بنیان توانسته با به‌کار گیری دانش و فناوری بومی به تولید این محصول برسد و کشور را از ورود این تجهیز بی‌نیاز کند.

بهزاد قیومی مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان «روشان طلوع شرق» درباره محصول «تردد شمار تصویری خودرو» گفت: در غالب تردد شمار تصویری‌های تصویری در هر لاین، دو یا سه حلقه مجازی منطبق بر محل فرضی حلقه‌های القایی در نظر گرفته می‌شود و شمارش، کلاس‌بندی و سرعت‌سنجی بر اساس پر و خالی شدن این حلقه‌های مجازی در حین عبور خودرو از روی آنها صورت می‌گیرد.

این فعال فناور ادامه داد: تردد شمار تصویری‌های تصویری با وجود مزایای رقابتی متعددی که نسبت به سایر تردد شمار تصویری‌ها دارند، با چالش‌هایی دست و پنجه نرم می‌کنند. از جمله این چالش‌ها نیاز به مقاوم بودن الگوریتم سامانه نسبت به شرایط نوری و شرایط آب و هوایی است. تردد شمار تصویری باید در روز و شب، هوای ابری، آفتابی، بارانی دقت خود را حفظ کند. همچنین باید در شرایط مختلف ترافیکی، همچون ترافیک سنگین، وجود خودروهای با حرکت آهسته نیز وظایف خود را به خوبی انجام دهد.

وی افزود: وجود سایه، سرعت پایین خودرو، خودروهای متوقف و همچنین عبور و مرور افراد می‌تواند در عملکرد تردد شمار تصویری خطا ایجاد کند. لرزش دوربین به دلیل باد و شرایط متغیر جوی بسیاری از الگوریتم‌ها را دچار مشکل می‌کند.

قیومی بیان کرد: تردد شمار تیکام در حال حاضر خودروها را در پنج کلاس سواری، مینی‌بوس و کامیونت، کامیون، اتوبوس و تریلی طبقه بندی می‌کند. این تردد شمار پتانسیل این را دارد که با حفظ دقت کلاس‌بندی، تعداد کلاس‌ها را به تعداد بالاتری ارتقاء دهد که قابلیتی منحصر بفرد در بین تردد شمارهای موجود است.

قابلیت‌های تردد شمار تصویری

مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان «روشان طلوع شرق» به قابلیت‌های این تجهیز اشاره و بیان کرد: قابلیت شمارش وسایل نقلیه و کلاس‌بندی آنها، تشخیص حضور یا عبور وسیله نقلیه، محاسبه فاصله زمانی و مکانی بین خودروها، محاسبه حجم لحظه‌ای و متوسط ترافیک، ارائه آمار و گزارشات مختلف در قالب جداول با قابلیت اعمال انواع فیلترها مانند فیلتر زمان، تاریخ، تعداد وسیله نقلیه، ترسیم انواع نمودارهای کاملا سفارشی بر اساس داده‌های اخذ و محاسبه شده، ارائه گزارشات فنی عملکرد لحظه به لحظه نرم‌افزار و قابلیت انتقال سریع داده‌های جمع‌آوری شده از جمله قابلیت‌های تردد شمار تصویری هستند.

این فعال فناور به ویژگی‌های این تردد شمار اشاره کرد و گفت: قابلیت کار در هر ساعت از شبانه روز، قابلیت استفاده در شرایط مختلف آب و هوایی و توانایی تطبیق خودکار با تغییرات ناگهانی جوی، عدم وجود محدودیت سرعت خودروها در کیفیت عملکرد سیستم، عدم وجود مشکلات سنسورهای القایی مانند عدم تشخیص به دلیل در محدوده القا نبودن یا تشخیص ناصحیح به دلیل عبور همزمان دو خودرو، توانایی پردازش همزمان دو مسیر رفت و برگشت با تعداد لاین‌های مختلف، قابلیت استفاده آنلاین از طریق ارتباط با دوربین و استفاده آفلاین بر روی فیلم‌های ضبط شده، قابلیت ضبط تصاویر دریافتی و واسط گرافیکی ساده و موثر جهت ارتباط با کاربر به منظور تنظیمات مناسب با محیط جاده و دوربین‌ها از جمله ویژگی‌های این تجهیز است.

قیومی همچنین بیان کرد: در بخش‌های این شرکت 29 نفر به صورت مستقیم مشغول به کار هستند.

مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان «روشان طلوع شرق» درباره قیمت این محصول گفت: اختلاف قیمت محصول تولید شده این شرکت با نمونه مشابه خارجی آن به حدود 200 درصد می‌رسد بنابراین واردات این تجهیز برای خریداران به هیچ عنوان توجیه اقتصادی ندارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا