تکنولوژی

قراردادهای میلیاردی وزارت نیرو با دانش بنیان‌ها

معاون تحقیقات و منابع انسانی وزارت نیرو، از انعقاد چندین قرارداد بین شرکت‌های دانش بنیان و وزارت نیرو به ارزش ۱۰ میلیارد تومان خبر داد.

به گزارش البرز فاوا نیوز به نقل از وزارت نیرو، محمد صالح اولیا، در آیین اختتامیه گردهمایی فناورانه صنایع، شرکت‌های دانش بنیان و استارت‌آپ‌های حوزه رباتیک و اتوماسیون صنعتی با اشاره به انعقاد قرارداد ۱۰ میلیارد تومانی شرکت‌های دانش بنیان با وزارت نیرو افزود: به‌طور حتم ظرفیت‌ تقویت همکاری‌ با شرکت‌های دانش‌بنیان بسیار بیش از این‌ مقدار است.

وی ساختار وزارت نیرو را به‌دلیل اینکه هم ساختار شرکتی و هم دولت در آن نقش کلیدی دارد، ساختاری خاص دانست و گفت: البته بازار این حوزه یک بازار انحصاری است و همین ساختار، تعامل با شرکت‌های دانش‌بنیان را متفاوت می‌کند و ما باید کمک کنیم که این تعامل تسهیل شود. وزارت نیرو به لحاظ دانش‌بنیان بودن از این جهت که مبتنی بر فناوری اداره می‌شود نسبت به سازمان‌های دولتی دیگر قوت بیشتری دارد، اما باید این قوت فناوری را افزایش یابد.

این مقام مسوول با اشاره به اینکه، بر اساس آمارها وزارت نیرو به لحاظ ساخت فناوری از وضعیت نسبتا خوبی برخوردار است، ادامه داد: چرا که تولید تجهیزات برخی شرکت‌ها تا ۹۵ درصد در داخل انجام می‌شود و کمتر متکی به تکنولوژی وارداتی هستیم و از طرف دیگر بخش مهمی از این تجهیزات از طریق شرکت‌های دانش‌بنیان تامین می‌شود. امروز فضای عمومی برای استفاده از شرکت‌های دانش‌بنیان آماده است و قطعا زمینه‌های زیادی نیز برای بهره‌برداری وجود دارد.

اولیا ضمن تاکید بر ادامه همکاری‌ها میان شرکت‌های دانش‌بنیان و شرکت‌های زیرمجموعه وزارت نیرو اظهار کرد: بر اساس آماری که داریم سهم پژوهش‌ها در درآمدهای شرکت‌های زیرمجوعه وزارت نیرو ۰.۳ درصد است و به این معناست که وزارت نیرو برای رسیدن به شاخص‌های بالاتر نیازمند کمک سازمان‌های مختلف مسئول در این حوزه است.

وی یادآور شد: طبیعتا سهم شرکت‌های دانش بنیان در این میان مهم است و به همین دلیل نکته‌ دیگری که دنبال آن هستیم ایجاد خط ویژه حمایتی از شرکت‌های دانش بنیان است، چرا که عمده مشکلات این شرکت‌ها مربوط به عقد قراردادها و پرداخت‌ها است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا