فناوری اطلاعات

هشدار! کلاهبرداری با ترفند رجیستری گوشی تلفن همراه

مراقب افراد سود جویی که با ترفند رجیستری گوشی تلفن همراه  از طعمه های خود اقدام به سرقت اطلاعات بانکی آنها می کنند ، باشند.

به گزارش البرز فاوا نیوز ، پلیس فتا از فیشینگ با ترفند رجیستری کردن تلفن همراه مسافری خبر داده و به افرادی که اینگونه تلفن همراه‌ها را تهیه کرده‌اند، هشدار داد که مراقب این گونه فیشینگ‌ها از طریق سایت‌ها و صفحات جعلی باشند، زیرا این از نمونه مواردی است که مجرمان سایبری از عدم آگاهی کافی کاربران فضای مجازی سوء‌استفاده کرده و موجودی حساب آن‌ها را به‌سرقت می‌برند.

بدین‌ترتیب برخی از افراد پیامک‌هایی را دریافت کرده‌اند که در متن آن قید شده جهت رجیستری کردن تلفن همراه خود که به‌صورت مسافری وارد کشور شده، باید مبلغی را پرداخت کنند تا خدمات مخابراتی تلفن همراهشان قطع نشود. هم‌چنین در پیامک مشابهی اعلام شده که به‌علت افزایش نرخ عوارض گمرکی تعیین‌شده برای تلفن همراه و مشمولیت شناسه دستگاه تلفن همراه مورد استفاده، برای جلوگیری از قطع شدن آن، باید مبلغ قیدشده را به‌عنوان اصلاحیه عوارض گمرکی جدید پرداخت کنند.

این در حالی است که در انتهای متن هر دو پیامک، یک لینک اینترنتی تعریف شده و کاربران را جهت پرداخت سریع مبلغ به آن لینک هدایت می‌کند، در صورتی که به‌ محض بازکردن لینک، معمولاً صفحه‌ای جعلی مشابه سامانه اینترنتی سازمان‌های متولی قانونی نظیر گمرک، روبه‌روی کاربر گشوده می‌شود که در ادامه به یک درگاه پرداخت اینترنتی بانکی جعلی منتهی و اطلاعات حساب افراد کپی یا فیشینگ خواهد شد.

کاربران باید توجه داشته باشند صرف وجود تصاویر لوگو، آرم بانک‌ها و مؤسسات دولتی و اپلیکیشن‌های معتبر در درگاه‌های اینترنتی، دلیلی بر امن بودن خدمات آن درگاه یا اپلیکیشن نیست و باید آدرس اینترنتی صحیح بررسی و از باز کردن لینک‌هایی که در سایت‌های مختلف یا در شبکه‌های اجتماعی تبلیغ شده خودداری شود، زیرا ممکن است این لینک، بدافزاری باشد که توسط هکر طراحی و به‌محض باز کردن آن بر دستگاه دیجیتال همراه افراد نصب شود.

بهتر است هموطنان عزیز به صورت مستمر اقدام به تغییر رمز عابر بانک خود نمایند و اگر از روی عدم آگاهی به اینگونه درگاه های جعلی وارد شدند سریعا  رمز کارت عابر بانک را تغییر دهند و در صورت دریافت موارد مشکوک موضوع را به سایت رسمی پلیس فتا به آدرس    www.cyberpolice.ir  اطلاع دهند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا